Tutaj powinien być opis

PALMA WIELKANOCNA

 

Palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. To symbol liści palmowych, którymi witał tłum Jezusa w Jerozolimie. Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli poprzedzającej Wielkanoc (nazywanej Niedzielą Palmową). 

Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia.

 

Współcześnie palma wielkanocna jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracja. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, też łykał bazie. 

 

A OTO PALMY, KTÓRE WYKONALI NASI UCZNIOWIE Z KLAS 1-3

Anastazja Buchholz kl.3

Franciszek Kurowski kl.2b

Stasiu Woźniak kl.1

Filip Lewandowski kl.1

Kornelia Książkiewicz kl.1

Ksawery Wika kl.2a

Filipiak Aleksander kl.3 z siostrą Gabrysią 

Bzdręga Nadia kl.1

Tułaczek Adam kl.3

Ewald Dominik kl.3

Rusin Filip kl.2a

Anastazja Wylegała kl.2b

Chestkowski Jakub kl.2a

Wylegała Bartosz kl.1

Wolska Julia kl. 2b

Kunysz Dominik kl.2b

Anna Chodzyńska kl.1

Klessa Aleksander kl.2b

Zosia Wicher kl.3

GRATULUJEMY POMYSŁÓW!