Aktualności

17 lutego 2021 12:11 | Aktualności

Światowy Dzień Kota

      Uwaga właściciele i milusińscy miłych stworzeń jakimi są niewątpliwie dla wielu z nas koty!
Od kilkunastu lat 17 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Kota.
To międzynarodowe święto, ustanowione ponad 30 lat temu we Włoszech, ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na kocie sprawy, w tym także na potrzebę pomagania bezdomnym zwierzętom. Jest to także dzień, na który z pewnością czekają wszyscy ci, którzy mają w domu kota. Albo raczej: którzy mieszkają w domu zarządzanym przez kota.

Niektórzy z nas zdecydowali się na kota, bo nie chcieli lub nie mogli mieć psa. Wyobrażali sobie, że kot jest łatwiejszy w obsłudze: można go zostawić na dłużej samego i nie trzeba wychodzić z nim na spacery. Szybko jednak zorientowali się, że na tym kocia "łatwość" się kończy. Mimo niewielkich rozmiarów i pozornie nieskomplikowanej logistycznie obsługi kot jest zwierzęciem absorbującym i wymagającym. Potwierdzi to większość właścicieli kotów. I... głośno zakwestionuje, kto tu kogo "posiada".
Meble są kota

Kot przeciśnie się wszędzie tam, gdzie zmieści się jego głowa i usadowi się wszędzie, gdzie mu się akurat zachce. Opiekunowie kotów nierzadko więc znajdują swoje zwierzaki w różnych nieoczywistych zakamarkach lub w miejscach, gdzie kot, aby się zmieścić, musiałby stać się cieczą.
Kot zazwyczaj zajmuje miejsce, w którym będzie najbardziej widoczny i wywoła najwięcej dylematów opiekuna: zdjąć kota czy zostawić go w spokoju? Niestety (dla kotów), tylko zwierzaki starszej daty pamiętają jeszcze telewizory i monitory komputerów starego typu, na których można było się położyć i wypocząć w upragnionym ciepełku. Wciąż pozostają jednak miejscówki takie jak klawiatura komputera albo fotel do pracy. W czasie popularności pracy zdalnej koty mają w tej kwestii prawdziwe używanie. A właściciele... przecież mogą pracować, klęcząc przed komputerem na kolanach.
Kuchnia jest kota

Właściciele kotów zwykle dziwią się, gdy goście na widok kota na kuchennym blacie robią wielkie oczy. Przecież on zawsze tam siedzi, a często również tam może znaleźć swoje miseczki. To, co dla miłośników i opiekunów zwierząt domowych jest normą, w powszechnym rozumieniu może być uważane za osobliwe albo nawet niewłaściwe. "Jak można dać się tak owładnąć kotu?", myślą. Właściciele kotów w odpowiedzi tylko patrzą na siebie porozumiewawczo...

Pozostając w temacie kuchennym: biada temu, kto zaśpi na kocie śniadanie. Piątek, świątek czy niedziela kot musi mieć jedzenie wtedy, kiedy wstanie on, a nie gdy wyśpi się człowiek. W końcu człowiek jest po to, żeby opiekować się kotem, prawda?
Czas jest względny. I jest kota

Jak wiemy, koty są zwierzętami, które najwyższą aktywność miewają nad ranem. Koty wiedzą, że o tym wiemy i chętnie to wykorzystują. Nie będziemy przecież złościć się na pobudkę o 4 nad ranem w weekend, skoro wiemy, że koty po prostu tak mają.

Koty zazwyczaj obierają jeden z dwóch sposobów na wyszkolenie opiekuna do aktywności o poprawnych godzinach. Pierwszy to polowanie na stopy śpiącego człowieka; te stopy, które powinny już dawno maszerować do kuchni. Drugi: pomiaukiwanie. Ale nie takie, żeby wściekły dwunożny kamerdyner zerwał się na równe nogi. Bardziej nikczemne - a więc bardziej kocie - jest wydanie z siebie co pewien czas jednego głośnego "miau", przy czym interwał czasowy jest ściśle określony. Wynosi tyle, ile potrzeba człowiekowi do ponownego zapadnięcia w sen.
Chcesz pomóc kotkom, bo je bardzo lubisz?
Gdyńskie Ciapkowo zorganizowało obchody Dnia Kota do obejrzenia poprzez transmisję live na Facebooku. By w jak najpełniejszy sposób pomóc pomagać, opublikowano także listę artykułów potrzebnych poszczególnym zwierzakom.
Chcielibyśmy pomóc kotkom w gdyńskim schronisku? Możecie to uczynić i wejść na transmisję na facebooku ❤️
https://fb.watch/3Gwki_fhF9/
 
A może ktoś z Was chciałby pochwalić sie swoim kociakiem w dniu ich święta, możecie przysłać zdjęcia Waszych kotów i na pewno pojawią się w tym artykule!
                                                                                                                   Emilia Ciesiółka
Znalezione obrazy dla zapytania: kotyZnalezione obrazy dla zapytania: koty


 

Czytaj więcej na:
https://zwierzaki.trojmiasto.pl/Swiatowy-Dzien-Kota-Tych-domowych-i-tych-ktore-szukaja-domu-n153336.html#tri

Przeczytano: 112 razy. Wydrukuj|Do góry