Aktualności

10 grudnia 2020 11:35 | Aktualności

Bo czytanie jest fajne - propozycje książkowe na święta

     Może jeszcze się zastanawiacie co możnaby podarować komuś na święta, zapewne trafionym prezentem dla lubiących czytać, będzie książka.

    Jak zawsze można liczyć na nowości książkowe, ale zapewne można coś znaleźc z gatunku klasyka, czyli książki, które zawsze są dobre, ponadczasowe i wartościowe.

Oto kilka propozycji książkowych znalezionych w internecie:

Coś dla młodszych:

Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też

Ty też jesteś unikalny, wiesz? Każdy z nas jest. Takiego drugiego Ciebie nie ma nigdzie na świecie. Dlatego jesteś jedyny i niepowtarzalny. Co nie znaczy, że idealny. Masz zalety i wady. Każdy z nas je ma. To one nas budują. One sprawiają, że jesteśmy wartościowi tacy, jacy jesteśmy. Tak jak Pink - Twój nowy przyjaciel.

Pink to mały stwór, który wciąż rośnie. Jest trochę nieśmiały i nie zawsze pewien, czy to, co myśli i czuje, jest dobre. Boi się swoich słabych stron, bo jeszcze nie wie, że powinien je zaakceptować. Zastanawia się, czy jest tak samo ważny jak inni. Obserwuje siebie i stara się ze sobą zaprzyjaźnić.

Pomóż Pinkowi uwierzyć w siebie, a wtedy on pomoże Ci zrobić to samo!

Dla chłopców i dziewczynek, przedział wiekowy 6+.

 Książka, która wniesie chwilę zadumy i refleksję:

Dziewczynka z parku

Temat śmierci i przemijania zawsze jest trudny do poruszania z dziećmi. Nikt w końcu nie żyje wiecznie, ale dotykanie tak delikatnych kwestii nie jest dla nas naturalne. Warto wykorzystać do tego obecne na rynku książki, pełne przemyśleń i historii obrazujących podobne zdarzenia. Tak właśnie dzieje się w przypadku książki "Dziewczyna z parku" autorstwa Barbary Kosmowskiej.

"Dziewczynka z parku" - to lektura szkolna dla uczniów szkoły podstawowej - to historia pełna nadziei na lepsze jutro. Wprowadza młodego Czytelnika w świat, z którym, miejmy nadzieję, nie będzie mu przez długi czas możliwe się poznać. Nic jednak nie trwa wiecznie, dlatego przygotować się na najgorsze można zawsze. Dodatkowo to świetna okazja dla rodzica, aby wspomagając się lekturą mógł poruszyć temat śmierci i przemijania. Andzia obrazowo przedstawia uczucia, jakie się w niej kłębią. Złość, smutek, samotność i dezorientacja powoli przeradzają się w coś zupełnie innego. Wierzy w to, że ojciec jest przy niej, nawet jeśli nie fizycznie, to duchowo. Skupianie się na pozytywach, a nie jedynie na przygnębiających aspektach każdego dnia, motywują ją do działania i radzenia sobie z problemami.

 Opowiada ona o dziewczynce i jej mamie, które straciły bliską osobę. Książka jest niesamowita, porusza bardzo trudny temat. Pokazuje jak czuje się dziewczynka gdy jej tata umiera, jak sobie radzi z tymi tak bardzo trudnymi przeżyciami. Ale też ukazuje jak my znajomi, rodzina, przyjaciele powinniśmy wspierać osoby, które straciły najbliższego członka rodziny. Pokazuje czego nie powinniśmy robić, mówić i komentować. po prostu być przy nich.

 

Z gatunku klasyki dziecięcej:

Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Bardzo dawno temu żył doktor, a nazywał się Dolittle, John Dolittle. Doktor bardzo lubił zwierzęta i posiadał ich sporą gromadkę. Poza złotą rybką, mieszkającą w stawie z tyłu ogrodu, trzymał króliki w spiżarni, białe myszki w fortepianie, wiewiórkę w bieliźniarce i jeża w piwnicy. Poza tym posiadał jeszcze: kurczaki, gołębie, dwie owieczki i wiele innych stworzeń. Do jego ulubieńców należeli: kaczka Dab-Dab, pies Jip, świnka Geb-Geb, papuga Polinezja i sowa imieniem Tu-Tu. Doktor był postacią doprawdy niezwykłą - potrafił rozmawiać ze zwierzętami! Pewnego dnia otrzymał wiadomość z Afryki - małpy potrzebują jego pomocy. Natychmiast więc wraz ze swymi zwierzęcymi przyjaciółmi wyruszył w podróż na Czarny Ląd, podczas której przeżyli mnóstwo zdumiewających przygód!

Znana starszym czytelnikom:

Karolcia

Karolcia to prawie dziewięcioletnia dziewczynka, która mieszka wraz z rodzicami i ciotką Agatą w Warszawie. Jak każde dziecko, ona również ma swoje problemy i dylematy, jednak raczej optymistycznie podchodzi do każdego kolejnego dnia. Ma też oddanego przyjaciela, Piotrusia, który jest jednocześnie jej sąsiadem.

Życie dziewczynki zmienia się, gdy nagle, w dziurze pod podłogą znajduje podłużny niebieski koralik. Z pozoru to niby nic: taka tam błyskotka, a jednak szybko się okazuje, że posiada zdolność spełniania życzeń...


I typowo w świątecznym klimacie:

Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Święta to czas, na który czeka wiele dzieci. Często bywa tak, że dzieci kojarzą ten okres jedynie z prezentami, a nie z samą genezą świąt. Książka "Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie" Moniki Utnik-Strugały przychodzi na pomoc i odpowiada na wiele pytań związanych z Bożym Narodzeniem oraz tradycjami świątecznymi.

Wszystko opisane jest w bardzo przyjemny sposób, tak by zachęcić Twoje dziecko do poznawania nowych rzeczy. Autorka tłumaczy między innymi, czemu zostawia się puste miejsce przy wigilijnym stole oraz dlaczego chowa się sianko pod obrus, jednocześnie opisując, jak to wygląda w innych krajach.

O kolędach. Gawęda

Ta książka to arcyciekawa, lekko opowiedziana przez Emilię Kiereś, pełna rzetelnej wiedzy i opatrzona wspaniałymi, barwnymi ilustracjami Marianny Oklejak gawęda o dobrze znanych nam wszystkim kolędach.

Czy jednak na pewno tak dobrze znanych? Zwykle je przecież śpiewamy, a nie czytamy uważnie, analizując każde słowo. Zresztą nie wszystkie słowa napisane dawne temu są dla nas dzisiaj jasne...

 

Niezwykły Święty Mikołaj

Pettson obiecał swojemu kotu Findusowi, że w Wigilię przyjdzie do niego Mikołaj. Szybko jednak pomyślał, że nie należy wiele obiecywać, bo przecież Mikołaj nie istnieje. W tajemnicy postanowił więc zbudować Mikołaja, który mógłby ruszać się i mówić. Tygodnie poprzedzające Wigilię były dość nietypowe, jako że Pettson prawie cały czas spędzał w stolarni, gdzie rozmyślał nad swoim wynalazkiem i konstruował go. A Findus czuł się opuszczony. No i do tego ci niezwykli mali goście… W końcu jednak Findus dostał swojego Mikołaja, choć Pettson z pewnością nie spodziewał się, że jego maszyna aż tak dobrze zadziała. Pozostaje tylko pytanie – co tak naprawdę się wydarzyło?

 

Książka w zaskakujący sposób czyni czytelnika bohaterem opowieści. Łamie przy tym stereotyp dzielnego rycerza (który tchórzy), królewny (która jest bardzo samodzielna), smoka (który przechodzi na wegetarianizm) i innych postaci.

Książka nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji.

Kolejna propozycja:

szczypta magii święta 2020 prezent dzieci

„Szczypta magii” to urzekająca książka o odwadze, rodzinnych niesnaskach, siostrzanej miłości i pełnych niebezpieczeństwa, szalonych przygodach. Głównymi bohaterkami powieści trzy siostry, Cherlie, Betty i Fliss, które od dzieciństwa zamieszkują Wronoskał. Dziewczynki nie mogą opuścić wyspy – na Wronoskale trzyma je potężna klątwa, rzucona dawno temu na ich rodzinę. A siostry marzą o przygodach i podróżach! Czy dziewczętom uda się przełamać klątwę i umknąć przed pechem prześladującym ich rodzinę? Jeśli „Szczypta magii” jest już znana waszym pociechom polecamy jej kontynuację – „Odrobinę czarów”. 


paulina hendel święta 2020

Cykl „Zapomniana księga” – Paulina Hendel

Jedną z najchętniej czytanych serii książkowych dla młodzieży ostatnich lat jest „Zapomniana księga” autorstwa Pauliny Hendel. Do tej pory w cyklu ukazały się cztery tomy, premiera piątego zaplanowana jest na 2021 rok. W pierwszym tomie pt. „Strażnik” poznajemy Huberta. Chłopak budzi się w ciemnym i zamkniętym pokoju, na sobie ma stare, znoszone ubranie. Okazuje się, że zamiast w Paryżu, znajduje się w Polsce. Na dodatek jest poraniony, a od jego wyjazdu do Francji minęło kilka lat. Świat, w którym znalazł się chłopak nie przypomina tego, który pamięta. Zarazy i epidemie zdziesiątkowały ludzkość, a z ukrycia wyszły straszliwe demony, znane z ludowych bajek. 

„Zapomniana księga” to pełna napięcia seria przygodowa dla starszych nastolatków. Pierwszy tom sagi mogliście czytać i słuchać w ramach akcji Czytaj PL 2020.

witkiewicz dzień dziecka banda z burej

Banda z Burej. Tajemnica piwnicy w bibliotece – Magdalena Witkiewicz

Magdalena Witkiewicz, popularna pisarka powieści obyczajowych, tym razem przedstawia opowieść dla dzieci. „Banda z Burej Tajemnica piwnicy w bibliotece” to rasowy kryminał, który z pewnością spodoba się całej rodzinie. Bohaterami książki jest grupa bystrych dzieciaków, którym nie straszne są zawiłe zagadki czy przeciwności losu. Wszystko zaczyna się kiedy Wiktor dołącza do Bandy, z którą planuje rozwiązać tajemnice lokalnej biblioteki. Kto jest wciągnięty w spisek? Jakie sekrety skrywają bibliotekarki? I czy w rozwikłaniu zagadki pomoże im mały psiak?

I klasyka w najlepszym gatunku!

Astrid Lindgren jest jedną z najpopularniejszych pisarek tworzących literaturę dla dzieci. To autorka takich kultowych książek jak „Pippi Pończoszanka”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Bracia Lwie Serce”, „Ronja, córka zbójnika” czy „Dzieci z ulicy Awanturników”. „Dzieci z Bullerbyn” to opowieść o przygodach szóstki dzieci mieszkającym w maleńkiej wiosce. Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna są jedynymi dziećmi w Bullerbyn, jednak nie przeszkadza im to w przekształcaniu każdego, nawet najzwyklejszego dnia w świetną przygodę. Opowieść o malutkiej wiosce i jej mieszkańcach stała się ulubioną lekturą dzieciństwa czytelników z kilku pokoleń.

Mam nadzieję, że propozycje książkowe zachęcą Was do czytania lub tez będą małą podpowidzią czytelniczą, gdy będziemy chcieli sprawić komuś radość.

Miłej lektury!

                                                                             Emilia Ciesiółka

Przeczytano: 86 razy. Wydrukuj|Do góry