Aktualności

02 grudnia 2020 13:01 | Aktualności

Takie Mikołajki pamięta się do końca życia!

     Zapach mandarynek i pierniczków, ekscytacja przy otwieraniu pierwszego okienka kalendarza adwentowego i chodzenie z lampionem na roraty – z tym wszystkim kojarzy mi się początek grudnia. Najbardziej jednak dzieci  czekają na Mikołajki. Dla wielu z nas ten czas jest magiczny i wyjątkowy. Dlaczego? Dzięki corocznym rytuałom obecnym w naszych rodzinach.

Oto kilka pomysłów, jak sprawić, żeby Mikołajki były dla dziecka niezapomnianym dniem.

1. Rozmowy o prezentach

Jednym z pierwszych i najważniejszych rytuałów są zapewne w wielu rodzinach rozmowy i marzenia o prezentach, które pragną otrzymać dzieci. Oczami wyobraźni widzą jak bawią się wymarzoną lalką, autkiem, klockami czy jeszcze innymi zabawkami. Ważne, aby nie przesadzać z ich nadmiarem i warto przemyśleć niektóre zakupy.

2. Czyszczenie butów

Na pewno wielu z nas pamięta jak to zawsze 5 grudnia wieczorem czyściłoy obuwie zimowe. Zapach pasty do butów kojarzy się z przedmikołajkową ekscytacją.  Każdy pokazywał swoje dokładnie wyczyszczone obuwie, potem ustawiało się je w rządku i  dyskutowano, kto  i dlaczego powinien dostać rózgę. Dobrze wrócić to pielęgnowania takiego zwyczaju!

3. Wyciąganie prezentów z butów i porównywanie ich ze sobą

Rano pierwszą rzeczą, którą każdy z nas robił i co zapewne robią nasze dzieci po przebudzeniu, to szalony bieg do butów. Kiedyś bardzo często znajdowaliśmy tam słodycze, których rodzice nie kupowali nam na co dzień. Dzisiaj dzieci pragną innych prezentów, ale wiadomo kulminacja jest w Wigilię!

4. Zabawy i zagadki na Mikołajki

Niektórzy rodzice organizują mikołajkowy dzień ze świątecznymi zadaniami i aktywnościami. Choć w czasie pandemii zapraszanie innych dzieci do mieszkania nie jest wskazane, można zdecydować się na świętowanie w gronie rodzinnym.
Uczenie się mikołajkowych wierszy, robienie świątecznego kolażu, wspólne śpiewanie piosenek, konkurs na zrobienie bałwanka z jajek – to zwykłe czynności, ale dziecku do końca życia będą kojarzyły się z tym jednym szczególnym dniem.

5. Zostaw ciastka i mleko dla Mikołaja

Innym popularnym rytuałem jest zostawianie Mikołajowi ciastek i mleka. Bardzo często dzieci i rodzice przygotowują wspólnie wypieki. Samo pieczenie może okazać się doskonałą okazją do spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze.

A ciastka czy pierniczki są zjadane nie przez Mikołaja, ale małych łasuchów, którzy budzą się w nocy i jeden dzień w roku mają niepisaną zgodę na zjedzenie większej ilości łakoci późną porą.
Albo rodziców!

Mikołajkowych rytuałów jest dużo więcej, wszystko zależy od naszych pomysłów. Warto wprowadzić je w życie naszych dzieci. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne może okazać się dla nich wspomnienie szaleńczego wyścigu do butów czy przygotowywania małego prezenciku dla rodziców. 

Ho! Ho!Ho!

                                                                                                                    Emilia Ciesiółka

 oto przepis na ciasteczka dla Mikołaja:

Kruche ciasteczka z cynamonem

Składniki na kruche ciasto:

2 szklanki mąki pszennej,

1/2 szklanki cukru brązowego, 250 g miękkiego masła, może być margaryna

2-3 żółtka (bez białek), bo ciasto jest wtedy za twarde,

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,

1/2 laski wanilii lub cukier wanilinowy,

1/2 łyżki startego świeżego cynamonu.

Obrazki z Mikołajem Magia Świąt Bożego Narodzenia, Życzenia Świąteczne,  Życzenia Bożonarodzeniowe

Przeczytano: 116 razy. Wydrukuj|Do góry