Aktualności

30 listopada 2020 13:25 | Aktualności

Wsparcie dla Rodziców - 7 umiejętności życiowych, które najszybciej powinno umieć dziecko

7 życiowych umiejętności, które twoje dziecko powinno umieć jak najszybciej. Nie zwlekaj z ich nauką.

Jak przygotować dziecko, by bez problemu dało sobie radę w dorosłym życiu? Których praktycznych, a zarazem uniwersalnych życiowych umiejętności warto już teraz je uczyć? Te pytania zapewne niejednokrotnie pojawiaja się w życiu Rodzica.

Z jednej strony chcemy, aby nasze dziecko było samodzielne a z drugiej, wyręczamy je we wszystkim. Co należy robić, aby mimo wszystko nasze dziecko posiadało pewne umiejetności i same potrafiło sobie poradzić?

     Nauka życiowych umiejętności nie jest prosta, ale kiedyś twoje dziecko ci za to podziękuje. Ich wdrażanie wymaga jednak czasu i cierpliwości, dlatego warto uczyć ich dziecka, gdy tylko jest na to gotowe. Które życiowe umiejętności warto wpoić dziecku w pierwszej kolejności?
 
1. Umiejętność podejmowania decyzji. To jedna z kluczowych umiejętności, która ułatwia wiele spraw w dorosłym życiu. Zacznij naukę od podstawowych decyzji, takich jak wybór pomiędzy ulubionymi zabawami (np. gra w piłkę albo wyścig samochodami), wybór ubrań do przedszkola/szkoły, wybór dania na obiad. Kiedy dziecko pójdzie do szkoły, możesz porozmawiać z nim o konsekwencjach podejmowania dobrych i złych decyzji. Umiejętność podejmowania decyzji to też nauka samodzielności.
 
2. Umiejętność zarządzanie czasem. Naucz dziecko, jak mierzyć czas, dotrzymywać terminów i trzymać się harmonogramu. Wprowadzaj tę umiejętność stopniowo, ale konsekwentnie. Możesz np. uzmysłowić dziecku, że gdy w 20 minut posprząta zabawki, będzie miało jeszcze czas na zabawę w kąpieli i czytanie książki, gdy położy się do łóżka.
 
3. Umiejętność przygotowania posiłków. Może to banalna, ale ważna umiejętność, zwłaszcza że wielu rodziców wyręcza w tej kwestii swoje dzieci. A przecież możesz nauczyć przedszkolaka, jak przygotować prostą kanapkę, chętnie pewnie też zostanie twoim pomocnikiem, gdy gotujesz. Dzięki temu nabierze pewności siebie w kuchni.
 
4. Umiejętność zarządzania pieniędzmi. Od najmłodszych lat ucz swoje dziecko liczyć i tłumacz mu, skąd biorą się pieniądze. Ze starszymi dziećmi można porozmawiać o wartości pieniędzy, ich znaczeniu i sposobach zarządzania nimi. Dzięki temu nauczą się nie tylko oszczędzać, ale też mądrze je wydawać.
 
5. Umiejętność pomagania w obowiązkach domowych. Można wdrażać w nie dziecko od najmłodszych lat. Dostosuj jednak obowiązki do jego wieku – np. 3-latek może sam zbierać zabawki i odkładać brudną bieliznę do kosza, 4-5-latek może ścierać kurze i nakrywać do stołu, 6-latek może opróżniać zmywarkę (pod nadzorem dorosłych) i pomóc w zakupach, 7,8-latek opłukać po sobie wannę czy ułożyć swoje ubrania w szafie.
 
6. Umiejętność porównywania cen zakupów. Często przeoczamy tę cenną umiejętność życiową, której powinniśmy uczyć nasze dzieci. Gdy dziecko zacznie w sklepie prosić cię np. o zabawkę, wyjmij telefon i pokaż mu, że w innym miejscu (np. w sklepie internetowym) za tę samą rzecz możesz zapłacić mniej. Powinno wiedzieć, że dzięki porównaniu cen można zaoszczędzić pieniądze.
 
7. Umiejętność samodzielnego przygotowywania się. Nawet młodsze dziecko może wybrać ubrania, które będzie nosić następnego dnia. Przygotuj mu też pod ręką szczotkę do włosów, a w miejscu, gdzie może dosięgnąć - trzymaj szczoteczkę do zębów i pastę. Możecie też kupić budzik i rozpocząć naukę samodzielnego wstawania o konkretnej godzinie.
 
Małymi krokami, ale z konsekwencją, zapewne uda się nam, Rodzicom, dzieci młodszych i starszych, wcielić w życie te zasady, a w przyszłości dostrzeżemy pozytywne skutki naszego działania.
                                                                                                                                     
                                                                                                       Emilia Ciesiółka
 
 
źródło: mama:du

Przeczytano: 60 razy. Wydrukuj|Do góry