Aktualności

23 listopada 2020 12:35 | Aktualności

Wsparcie dla Rodziców - Domowe Zasady Ekranowe

     Wielokrotnie na zajęciach w szkole, czy zebraniach z Rodzicami poruszaliśmy temat zdrowego korzystania z urządzeń typu komputer, telefon czy tablet.

     Cały czas ten temat jest aktualny, tym bardziej w czasie zdalnego nauczania, które ponownie zostało nam przedłużone, myślę, że ku rozczarowaniu dzieci, a tym bardziej Rodziców. Musimy ten czas przetrwać i wspólnie pomóc dzieciom wyznaczyć granice, jesli chodzi o ilość czasu spędzanego przed ekranem. Najlepsze zdalne nauczanie nie zastąpi nam normalnego funkcjonowania szkoły.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego spotu, najlepiej wspólnie z dzieckiem, to tylko 3 minuty, ale warto! (link poniżej)

Wychowujemy pokolenie dzieci urodzonych w epoce urządzeń ekranowych i nowych technologii. Ponad 40 proc. rocznych i dwuletnich dzieci korzysta z tabletów lub smartfonów, a niemal co trzecie dziecko w tym wieku korzysta z tych urządzeń codziennie lub prawie codziennie. Ekrany dają wiele możliwości i mogą pozytywnie stymulować mózg, ale używane nadmiarowo mogą negatywnie wpływać na rozwój i zdrowie dziecka oraz relacje rodzinne.

Mózg dziecka to niezwykle plastyczny organ, wysoce podatny i wrażliwy na warunki zewnętrzne. Do prawidłowego i harmonijnego rozwoju potrzebuje doświadczeń bogatych w różne bodźce, bliskości i uwagi dorosłych oraz możliwości poznawania świata wszystkimi zmysłami.
Dlatego niezwykle ważne jest, aby dziecko miało szansę swobodnego odkrywania otoczenia.
Ograniczanie pola działania dziecka, rekompensowanie dziecku braku rodzicielskiej uwagi przez udostępnianie ekranów i brak uważności na jego potrzeby może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych jego mózgu.
 
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię "Zadbaj o dziecięcy mózg", której celem jest zwrócenie uwagi rodziców na potrzebę zachowania równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych przez dzieci oraz uważnego towarzyszenia dziecku i spędzania z nim czasu bez zbędnych rozpraszaczy w postaci ekranów.

Fundacja proponuje rodzicom wprowadzenie do codziennego życia tzw. Domowych Zasad Ekranowych, czyli zbioru reguł dotyczących sposobów i czasu korzystania z ekranów. Zasady pomagają zadbać o prawidłowy rozwój mózgu dziecka, uczą uważności i równowagi między aktywnościami online i offline oraz mogą pozytywnie wpłynąć na relacje rodzinne.

Główny bohater filmu, czyli dziecko, jest jednocześnie personifikacją mózgu.

"Chcieliśmy w emocjonalny sposób pokazać mechanizm budowania swoistej zależności pomiędzy urządzeniami ekranowymi, a dziećmi i uwrażliwić rodziców na to, co się dzieje, kiedy pozwolimy, żeby ekrany zdominowały życie dziecka kosztem relacji rodzinnych" – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
 
Puenta filmu pokazuje, co każdy rodzic powinien zrobić i na co zwrócić uwagę, aby jego dziecko nie wpadło w pułapkę nadmiernego korzystania z ekranów.
 
"Pokazujemy, że ekrany nie są złe, ale zbyt wcześnie udostępniane dzieciom i wykorzystywane bez umiaru mogą być zagrożeniem dla ich rozwoju i zdrowia" – dodaje Wojtasik.
 
Nie nadmiar, a umiar. Szczególnie w czasie pandemii, kiedy wiele aktywności przenosi się do internetu, warto dbać o zdrową równowagę w używaniu technologii. Oby ta kampania pomogła nam zatrzymać się na chwilę refleksji, przyjrzeć się naszym nawykom, rozmawiać o cyfrowych aktywnościach w rodzinie.
Jej przekaz zachęca nie tylko do ustalania zasad i granic, ale po prostu wzajemnej uważności na to, kiedy technologie są niezbędne, kiedy wzbogacające,
a kiedy warto odłożyć smartfony 
 

                                                                                                      Emilia Ciesiółka

źródło: mama:du

oto link do filmu, to tylko 3 minuty! tytuł "Zadbaj o dziecięcy mózg"

https://www.youtube.com/watch?v=reBzTX6UO5E&feature=youtu.be

Przeczytano: 100 razy. Wydrukuj|Do góry